Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka – podpowiedzi dla rodziców.

Za chwilę rozpoczynamy nowy rok szkolny z naszymi dziećmi. Jak wszyscy doskonale wiemy – szkoła to nie tylko nauka, ale również wychowanie fizyczne, zajęcia dodatkowe. Nie ochronimy naszych dzieci przed urazami podczas gry w piłkę czy w trakcie gimnastyki, ale możemy zminimalizować ich skutki tak, żeby były jak najmniej odczuwalne dla nas i naszych pociech. Spróbuję podpowiedzieć  Państwu, jak świadomie wybrać polisę dla dziecka tak, aby znane nam wszystkim NNW SZKOLNE odpowiadało na nasze rzeczywiste potrzeby a nie było tylko kolejną polisą w segregatorze. Czy rzeczywiście wiemy, co oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe?

Zacznijmy od tego – obecnie na rynku istnieją równolegle dwa rozwiązania: polisy grupowe, które proponują szkoły, które z konieczności oferują ochronę podstawową i ogólną oraz  polisy indywidulane coraz częściej wybierane przez rodziców – polisy które można najbardziej dopasować do  naszego konkretnego dziecka  i rozbudować o te ryzyka, od których naprawdę chcemy je zabezpieczyć.  Proponuję Państwu zastanowienie się nad tym drugim rozwiązaniem, gdyż daje nam ono realny wpływ na zakres ubezpieczenia, które ma chronić kolejny rok szkolny w życiu naszego dziecka.

Każda polisa oferuje ochronę na wypadek śmierci  dziecka – jednak to nie powinien być dla nas wyznacznik jakości  ubezpieczenia –  nas interesują  przede wszystkim te dodatkowe ryzyka, które ochronią nasze dziecko przed skutkami nieprzewidzianych nagłych zdarzeń losowych, których nie można było uniknąć. To tutaj powinniśmy szukać jakości – większej ochrony za rozsądną cenę.

Indywidulana polisa szkolna może w swoim zakresie zabezpieczać te ryzyka, które w większości już znamy z poprzednich lat jako „standardowe”, ale także te, o których dotychczas nie myśleliśmy. Wymieńmy kilka z nich:

Trwały uszczerbek na zdrowiu – znany przez nas jako „procent za procent”. Obecnie indywidualne polisy szkolne obejmują także uszczerbek, który nie ma znamion definicji trwałego uszczerbku – może to być każde nieszczęśliwy wypadek typu: zwichnięcie stawu, wybicie palca, skręcenie kostki  – nie musi to być już tylko złamanie, czy trwałe okaleczenie które powoduje trwałe zmiany

Pogryzienie, ukąszenie, użądlenie – coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają jednorazowe świadczenia za wypadki, które do tej pory nie były chronione, a nierzadko się zdarzają, wywołując czasem nie tylko drobną dolegliwość, która szybko ustępuje, ale czasem także  groźne odczyny uczuleniowe. Takie dodatkowe ryzyko dobrze jest ująć w polisie naszego dziecka

Zwrot kosztów korepetycji, koszty nieobecności na zajęciach dodatkowych  – czasem długotrwała nieobecność dziecka w szkole jest trudna do samodzielnego nadrobienia, nawet przy wsparciu rodziców. W ramach polisy możemy uzyskać zwrot kosztów na profesjonalne korepetycje, dzięki czemu dziecko pod fachową opieką wraca do właściwego tempa nauki w szkole. Niektóre polisy oferują nawet zwrot kosztów zajęć dodatkowych, które zostały już opłacone, a dziecko z powodów zdrowotnych nie mogło w nich uczestniczyć; zwykle jest to jednorazowa kwota do kilkuset złotych

Koszty leczenia, operacja plastyczna – czasem zwykły wypadek czy pogryzienie przez psa może spowodować na ciele dziecka nieodwracalne zmiany, z którymi będzie musiało zmagać się całe życie. To ryzyko ujęte w polisie pozwala nam sfinansować koszty operacji plastycznej bez obciążania budżetu domowego, a dziecku pozwala dalej normalnie żyć wśród rówieśników. Jest to dodatkowe rozszerzenie, które coraz częściej wybierają świadomi rodzice

Świadczenie szpitalne z powodu choroby i nieszczęśliwego wypadku – to ryzyko ma nam pokryć koszty, które ponosimy w związku z pobytem naszego dziecka w szpitalu. Ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, jaka jest rozpiętość pomiędzy różnymi polisami w wysokości tego świadczenia – może to być 10zł za każdy dzień pobytu w szpitalu, a może to być 60zł dzienne. I tak za 3 dni pobytu z jednej polisy otrzymamy 30zł a z innej 180zł, prawda że różnica jest spora?

Oparzenia/ odmrożenia – niektóre polisy obejmują również te ryzyka. Są one najczęściej  definiowane procentowo, określa się wtedy sumę ubezpieczenia za każdy procent obrażenia, sumy te mogą dochodzić do kilkuset złotych za procent. Weźmy pod uwagę, że ryzyko jest związane z życiem codziennym i czynnościami takimi jak nalewanie wody z czajnika, czy podczas lepienia bałwana na wycieczce do parku. Dobrze pomyśleć o zabezpieczeniu się na taki wypadek

Osierocenie dziecka – ujmowane jest  we wszystkich  polisach szkolnych zwykle w kwocie która nie zabezpieczy przyszłości naszego dziecka w razie gdyby zabrakło rodzica, a jedynie pomoże w pierwszym okresie po stracie. Tutaj proponowałbym pomyśleć o zabezpieczeniu dziecka polisą na życie rodzica z wyższymi kwotami ubezpieczenia (przynajmniej na kilkadziesiąt  tysięcy złotych), które bardziej go zabezpieczą . Ale to temat na kolejny artykuł.

Od czasu, kiedy rodzice zaczęli podchodzić do polis szkolnych bardziej wnikliwie  – przechodzą  ewolucję – zarówno zakresowo jak i cenowo. Do tej pory traktowaliśmy je jako zabezpieczenia na wypadek złamania,  zwichnięcia, wybicia zęba…. Teraz polisy zabezpieczają te ryzyka, które po prostu się zdarzają –  wiec warto pomyśleć o tych rozszerzeniach, jak choćby zatrucie gazem, porażenie prądem, wstrząśnienie mózgu czy atak padaczki. Dzisiaj jesteśmy bardziej wymagający również wobec towarzystw ubezpieczeniowych i oferowanych przez nie produktów – tym bardziej takich, które mają zabezpieczać życie i zdrowie naszych dzieci.

Rodzice zawsze będą stać przed wyborem, jakim jest rodzaj i zakres polisy szkolnej dla ich dziecka. Idealnie byłoby nigdy nie skorzystać z takiej polisy, bo to tylko oznaczałoby, że nic nie przytrafiło się naszemu dziecku. Faktycznie jednak często korzystamy z tych polis – dzieci chodzą do szkoły, ćwiczą na zajęciach, bawią się, biegają, jeżdżą na wycieczki, czasem uprawiają dodatkowe sporty, a czasem niestety niezależnie od nich samych ulegają wypadkom –  drobnym lub też bardzo poważnym zagrażającym ich życiu. Pamiętajmy, że ta wybrana przez nas polisa szkolna ma chronić nasze dziecko nie tylko w trakcie nauki w szkole, czy wycieczki klasowej, ale również  na wakacjach nad wodą,  podczas dodatkowych  zawodów , weekendowego pobytu u dziadków i codziennego przechodzenia przez  jezdnię. To od nas zależy czy potrafimy dokonać wyboru dobrej polisy szkolnej – DOBREJ DLA NASZEGO DZIECKA.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: